Reklama restauracji – garść informacji

Branża gastronomiczna, nie bez kozery uznawana jest za najbardziej wymagający sektor usługowy. Przyzwyczajeni do dobrej kuchni Polacy to jedni z najbardziej „wybrednych” smakoszy. Fakty te potwierdzają nie tylko przeprowadzone w Polsce, ale również na świecie niezależne badania.

Wymagający rynek? Znajdź swoją niszę!

Powstające jak grzyby po deszczu, lokale gastronomiczne są bliźniaczo do siebie podobne. Te same serwowane wszędzie dania, wystrój nawiązujący do lat 90. zeszłego stulecia oraz niemrawa kelnerka w za małym fartuszku za kontuarem- nie tak powinny wyglądać polskie restauracje.

Przeprowadzane przez jedną z najbardziej znanych restauratorek rewolucje, nie nauczyły naszych rodaków niczego. Wciąż spotkać możemy (również w dużych miastach) kiczowaty wystrój lokalu czy nieprawidłowo przygotowane potrawy. 

W gastronomii nie chodzi jednak o powtarzalność, a o indywidualizm. Nietypowe podejście do tematu karmienia to strzał w dziesiątkę. Ciekawe smaki lodów, wegańskie desery czy kuchnia w całości oparta np. na roślinach- tego typu pomysłów w Polsce jest stanowczo za mało. Na brak innowacyjności szczególnie narzekają mieszkańcy małych miast i wsi. Stworzenie w miejscach tych innowatorskich lokalów gastronomicznych, to zazwyczaj strzał w dziesiątkę.

Reklama restauracji dźwignią handlu, a ulotka problemem listonosza?

 

Za najbardziej przestarzałą metodę reklamy dla restauracji uznać należy zamieszczenie ogłoszenia w lokalnej gazie. Któż je jeszcze czyta?

W dzisiejszych czasach, technologia otacza nas z każdej strony. Do promocji restauracji, cukierni czy pubów, warto więc wykorzystać portale społecznościowe oraz powiązane z nimi aplikacje. Koszt wykupu reklamy na Facebooku nie jest duży, a w większości przypadków pozwala na przyciągnięcie wielu klientów. Podobnie sprawa wygląda z Instagramem (aplikacja do umieszczania zdjęć i filmików), tutaj również mamy możliwość promowania własnego miejsca.

Tradycyjne sposoby takie jak druk ulotek, banerów oraz rozwieszanie plakatów, może sprawdzić się w mniejszych miejscowościach. Pozostawienie interesujących materiałów na pewno będzie impulsem do odwiedzenia naszego lokalu przez kilkanaście osób. Wszak nic tak nie napędza reklamy jak ciekawość.