Jak poprawnie wykonywać podwójną ekspozycję?

Niezależnie od tego, czy tworzy się podwójną ekspozycję w celach marketingowych czy artystycznych zasady są takie same. Ich nieprzestrzeganie natomiast skutkuje tym, że obraz do niczego się nie nadaje. Staram się zawsze przypominać sobie o tym, gdy fantazja zaczyna nieco za bardzo mnie ponosić.

Czerń i biel a kolory

Kuszące jest niewątpliwie stworzenie podwójnej ekspozycji w Photoshopie z obrazów o przeciwstawnych kolorach, czyli czarno-białych z tymi kolorowymi. Kiedyś też tak myślałem, a nawet próbowałem wykonać taką podwójną ekspozycją. Kolejne próby kończyły się porażką, aż w końcu zrozumiałem, że próżne są moje starania. Pomimo, że photoshop, jak i wiele innych podobnych programów daje dziś możliwość bardzo zaawansowanej obróbki zdjęć i obrazów, to jednak wciąż nie wszystko jest możliwe.

Które zdjęcie na tło, a które na pierwszy plan?

Jeśli mam dwa zdjęcia, które zamierzam na siebie nałożyć, muszę dokonać wyboru, które z nich ma stanowić jedynie tło, a które ma być na pierwszym planie. Wybór którego dokonuje nie jest jednak dowolny, lecz zdeterminowany jest przez poszczególne cechy każdego ze zdjęć, z których powstać ma podwójna ekspozycja.

Zdjęcie, które zostało wykonane na jasnym tle, bądź też komputerowo tło zostało rozjaśnione nadaje się na pierwszy plan. Jeśli dodatkowo motyw główny zdjęcia jest ciemny, wiem że nie mam już nad czym się zastanawiać. Czym natomiast kieruje się klasyfikując zdjęcie jako nadające się na drugi plan? Przede wszystkim zwracam uwagę na jego wyjątkowość i jaskrawość. Im bardziej wyróżnia się dane zdjęcie, tym mniejsze prawdopodobieństwo że dobrze nada się na tło.