kalendarz papierowy a w telefonie

Kalendarz papierowy czy w telefonie?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, czy bogate życie osobiste – z pewnością korzystasz z kalendarza. Wolisz ten w telefonie, papierowy, a może oba? Jakie są słabe i mocne strony organizerów papierowych i elektronicznych?

Papier zniesie wszystko?

Od lat mówi się o tym, że telefony i komputery wyprą papierowe książki i gazety. Przepowiednie, przepowiedniami, a rzeczywistość pokazała, że papier ma się świetnie i wiele osób nie zamierza zrezygnować z wydań papierowych. Podobnie jest w przypadku kalendarzy. Pomimo tego że niemal każdy z nas posiada kalendarz w telefonie – wiele osób nadal nie wyobraża sobie planowania czasu bez papierowego organizera. Jakie są słabe i mocne strony kalendarzy – tych papierowych i cyfrowych?

Kalendarz papierowy

Choć jest cienki i podatny na zniszczenie, od wieków przechowuje najważniejsze słowa, daty i dekrety. Papier ma wielowiekową tradycję i grono oddanych zwolenników. Mają ich także kalendarze papierowe. Chociaż od dekad niemal każdy z nas posiada kalendarz w telefonie – kalendarz z papieru wziąć ma się doskonale. Z czego to wynika?

  • Ogromną zaletą kalendarzy papierowych jest różnorodność form, formatów, wzorów i kolorów. Kalendarz możemy postawić na biurku, powiesić na ścianie, trzymać w portfelu lub nosić ze sobą jako podręczny notatnik.
  • Można zapisywać ważne daty, umawiać spotkania i sprawdzać nasz grafik, nawet jeśli właśnie z kimś rozmawiamy przez telefon.
  • Co ważne, kalendarz jest też jednym z najskuteczniejszych gadżetów i nośników reklamowych. Wystarczy zadrukować go ciekawą grafiką, okrasić naszym logo – i podarować klientom.
  • Drukowany kalendarz może być po prostu wyjątkową dekoracją biura lub wnętrza. Można na nim wydrukować dowolny obraz, zdjęcie lub ulubione zdania. Może to być jedna grafika na cały rok (np. w kalendarzu plakatowym lub x-dzielnym) lub osobna na każdy miesiąc. Personalizowany kalendarz to ciekawy pomysł na prezent – tak dla szefa, (współ)pracownika, jak i dla znajomych lub rodziny.
  • Na papierowym kalendarzu można wygodnie i błyskawicznie zapisać różne notatki i daty. A co najważniejsze – mamy je zawsze przed oczami (nie tylko wtedy, gdy uruchomimy wyświetlacz).
  • No i na koniec oczywista zaleta kalendarzy papierowych – czyli to, że działają bez prądu i nie stracisz do nich dostępu, gdy padnie CI bateria lub zepsuje się telefon.

Do wad kalendarzy papierowych można zaliczyć to, że nie pozwalają na synchronizację z mailem i innymi użytkownikami. Ponadto można je szybko zabazgrać, porwać lub ubrudzić. No i nie wysyłają powiadomień chwilę przed danym wydarzeniem lub ważną datą. No ale cóż, nie można mieć wszystkiego.

Kalendarz w telefonie

Obecnie niemal każdy z nas planuje czas, zapisując (przynajmniej część rzeczy) w swoim smartfonie. Sprzyja temu intuicyjny system, praktyczne aplikacje i możliwość synchronizacji z różnymi innymi programami i usługami. Jakie są zalety kalendarza w telefonie?

  • Najwygodniejsze w używaniu kalendarza w telefonie jest to, że zazwyczaj mamy go przy sobie. Dzięki temu możemy w każdej chwili dopisać ważną datę lub wydarzenie.
  • Kalendarze w telefonie mają tę przewagę nad papierowymi, że pozwalają na ustawienie przypomnień – w dowolnym czasie przed nadchodzącą datą. Do doskonałe ułatwienie dla notorycznych zapominalskich. Dzięki temu łatwiej przypomnieć sobie o wysłaniu na czas dokumentów, życzeń czy faktur.
  • Kalendarz w telefonie pozwala na wygodne dodawanie, usuwanie i zmienianie notatek. Dzięki temu nie musimy kreślić, a kalendarium zawsze pozostaje czytelne, przejrzyste i czyste.
  • Kalendarz w telefonie możne być rozbudowane o wiele przydatnych funkcji. Jest ogrom aplikacji i funkcji, dzięki którym planowanie czasu może być bardziej wydajne. Można np. z łatwością mierzyć swoją efektywność, dodawać rożne funkcję motywujące, rozrywkowe i analityczne.

Największą wadą kalendarzy w telefonie jest to, że znikają, gdy nie ma prądu. Jeśli wiec zapomnisz o power banku lub jesteś w miejsc, gdzie nie możesz podładować baterii – musisz polegać na swojej pamięci. Jeśli umawiasz klientów przez telefon, nie będziesz w stanie jednocześnie zapisywać wizyt/spotkań i prowadzić rozmowy (w przypadku papierowego jest to znacznie wygodniejsze).