druk cyfrowy a druk offsetowy

Druk cyfrowy vs druk offsetowy. Czym się różnią

Większość z nas nie wie co kryje się pod pojęciami druk offsetowy oraz druk cyfrowy. Wydawać by się mogło, że nie jest to wiedza potrzebna komukolwiek innemu niż osobom zajmującym się drukiem zawodowo. Jednak są sytuacje, w których warto zapoznać się zaletami oraz wadami każdej z tych metod druku. Wiedza ta przyda się każdemu, kto przygotowuje materiały reklamowe, ciekawe projekty graficzne lub materiały dekoracyjne drukowane na płaskich powierzchniach. Dzięki tym informacjom można odpowiednio dobrać metodę do rodzaju projektu.

Czym charakteryzuje się druk cyfrowy

Jest to jedna z najpopularniejszych metod druku. Zapewnia ona dowolność w wykonywaniu różnorodnych projektów. Przekazywanie projektu do maszyny odbywa się za pośrednictwem komputera, dlatego też przekazanie projektu może nastąpić na dowolnym nośniku. Druk cyfrowy zapewnia szybkość realizacji oraz efektowny wygląd końcowy.

Druk cyfrowy – zalety

  •         Niski koszt druku
  •         Szybki czas realizacji
  •         Wysoka jakość wydruku
  •         Dobre odwzorowanie kolorów
  •         Daje możliwość wykonania pojedynczych arkuszy próbnych wydruków

Druk offsetowy – najważniejsze informacje

Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego. Druk ten może charakteryzować się szybkością realizacji oraz niskim kosztem wydruku, ale tylko w przypadku dużych nakładów. W druku offsetowym wymagana jest specjalna obróbka w celu uzyskania oczekiwanych efektów nadruku. Metoda ta doskonale sprawdzi się w przypadku druku plakatów, katalogów, ulotek, książek kulinarnych oraz map.

Druk offsetowy – zalety

  •         Bardzo wysoka jakość wydruku
  •         Niższy koszt przy dużych nakładach
  •         Doskonałe odwzorowanie kolorów
  •         Możliwość drukowania na twardych podłożach

Obie metody druku posiadają swoje mocne i słabsze strony. Druk cyfrowy będzie doskonałym wyborem w przypadku małych i średnich nakładów oraz w sytuacjach kiedy potrzebujemy szybkiej realizacji zamówienia. Druk offsetowy natomiast sprawdzi się idealnie w przypadku dużych nakładów. Dzięki doskonałemu odwzorowaniu kolorów powinniśmy się zdecydować na ten rodzaj druku w przypadku naprawdę wysokiej rozdzielczości oraz kiedy drukowane są wymagające zdjęcia.